Moda Model

Yüze Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

29.08.2020
32
Yüze Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Genellikle yaz aylarında takılsa da aslında dört mevsim takılması gereken güneş gözlükleri gözlerinizi pek çok zararlı şeylerden koruyacağı için kullanmanız oldukça önemlidir. Gözleriniz eğer miyop ya da hipermetrop gibi hastalıklardan mustarip ise o zaman gözlük camınızı göz derecenize göre ayarlatmalısınız. Bu şekilde hem etrafınızı görebilir hem de güneş gözlüğü kullanmış olursunuz. Güneş gözlüğünün önemini anladınız ve kendinize bir güneş gözlüğü almaya karar verdiniz. Ancak kendi yüz tipinize göre hangi güneş gözlüğünü almanız gerektiğine pek emin olamadınız. Bu yüzden sizlere yüze göre güneş gözlüğü seçimi yazımızı derledik. Görsellere de bakarak kendi yüz tipinizi belirlemelisiniz. Bu aşama biraz zor olabilir çünkü bir kişinin yüzü birkaç yüz tipinin karışımı olabilir. Önemli olan hangisinin en çok sizin yüzünüze benzediğidir.

Yüze Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Yüze Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Yüze göre güneş gözlüğü seçimi aslında tamamen estetik kaygılarla ortaya çıkmaktadır. Ancak bu şekilde yüzünüze uygun bir güneş gözlüğü seçerek aslında görünüşünüz için en doğru kararı vermektesiniz. Eğer hazırsanız oval yüz tipiyle başlayalım. Oval yüz tipinde geniş olmayan bir alın hafif keskin bir çene vardır. Ayrıca elmacık kemikleri de belirgindir. Oval yüz tipi aslında en şanslı yüz tipine sahip olanlardır. Çünkü ideal yüz tipi olarak kabul edilir ve her yüz tipi gerek makyajla gerek başka yollardan bu yüz tipine yaklaştırılır. Yumuşak köşeleri olan herhangi bir güneş gözlüğü işinizi görecektir ancak güneş gözlüğü seçerken yüz orantınızı bozmamaya dikkat etmelisiniz.

İkinci olarak yuvarlak yüz tipi geliyor. Yuvarlak yüz tipinde yüzün uzunluğu ve genişliği arasında çok fark yoktur. Yanaklar belirgindir. Eğer yüzünüzün bölgeleri bu şekilde çok farklı mesafeleri yoksa o zaman yuvarlak yüz tipine sahipsiniz demektir. Yüzünüz yuvarlak olduğu için tam tersi yönde tercihler yapmalısınız. Kare veya dikdörtgen güneş gözlüğü seçebilirsiniz. Yuvarlak ve küçük modeller sizin yüzünüzü olduğundan fazla yuvarlak göstereceği için istenmeyen durumdur. Unutmayın ideal yüz tipi olarak ovale yaklaştırmak istiyoruz. Bunun yolu da güneş gözlükleri ile algıda bu şekilde yanılsamalarda bulunmak.

Yüze Göre Güneş Gözlüğü Seçimi

Yüze Göre Güneş Gözlüğü Seçimi Devamı

Sıra kare yüz şeklinde güneş gözlüğü anlatmaya geldi. Bu yüz tipinde de yuvarlakta olduğu gibi yüzün genişliği ve uzunluğu birdir. Ancak yuvarlak yüz tipinin aksine yüz hatları oldukça belirgin ve keskindir. Yüzünüzün hatları çok keskin ve belirgin olduğu için bunları yumuşatan ve yüzünüzü daha uzun gösteren modeller tercih etmelisiniz. Kedi gözü olan gözlük modelleri tercih edebileceğiniz gibi kenarları yuvarlak ve ince olan güneş gözlüklerini tercih edebilirsiniz. Geometrik ya da dikdörtgen güneş gözlükleri yüzünüzü daha çok sertleştirecektir. Dediğimiz şekilde tercih yaparsanız yüzünüz olduğundan uzun ve yumuşak görünecektir.

Alnınız ve yanaklarınız geniş ama çeneniz darsa siz kalp yüz tipine sahipsiniz demektir. Kalp yüz tipine sahip olduğunuz için üst kısma değil alt kısma doğru olan gözlük modellerini tercih etmelisiniz. Küçük çerçeveleri tercih etmelisiniz. Çene kısmınızı olduğundan geniş göstermeye çalıştığınız için üst kısmı ince alt kısmı kalın modeller tercih edebilirsiniz. Göz seviyenizin altını daha geniş gösterecek modeller tercih etmelisiniz. Bu şekilde oldukça dengeli bir yüz biçimi elde edeceksiniz. Ters üçgen yüz biçimine sahip olan kişilerde yaklaşık aynı modelleri tercih etmelidirler. Çeneleri dar olduğundan göz seviyesinin altında olan modellerle yüzünüz daha dengeli bir görünüme kavuşacaktır. Güneş gözlüğü seçimi yaparken renkleri sadece en sevdiğiniz renklerden ziyade gözlerinizi güneş ışınlarından koruyacak renkler seçseniz yeterli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.