Moda Model

Tülbent Oyası Yapımı

18.05.2018
1.001
Tülbent Oyası Yapımı

Geleneksel olarak kullanılan tülbentler daha güzel görünmeleri için oyalar ile işlenirler. Her genç kızın çeyizinde bulunan tülbentler, bolca yapılır. Tesettürlü hanımlar evde gündelik olarak bu tülbentleri kullanmayı tercih ederler. Tülbent oyası yapımı oldukça basit ve pratiktir. İşin temeli güzelce anlaşıldıktan sonra desenli oyalar yapmak için oldukça pratik gereklidir. Bu nedenle bir bez parçasının kenarına oya yaparak başlayabilirsiniz. İlerledikçe daha iyi sonuçlar almak mümkündür. Tülbent oyalar hediyelik eşya olarak da yapılırlar. Gelişen tekstil ürünleri ile hazır olarak satılsa da el yapımı tülbent oyaları daha dayanıklıdır.

Tülbent Oyası Yapımı

İlk aşamada bezin kenarı kıvrılır ve tığ ile beze giriş yapılır. 1 zincir çekildikten sonra bir adım gidilir ve ikili tırabzan yapılır. Sonrasında ise 3 zincir çekilir tırabzanın içerisine 10 adet olacak şekilde ikili tırabzan yapılır. Böylelikle zincirin içerisi doldurulur. Daha sonra bir adım ileri olacak şekilde sık iğne yapılır ve kumaşa geri dönülür. 7 zincir çekildikten sonra bir adım önce yapılan dolgunun başına sık iğne yapılır. 4 sık iğne yapıldıktan sonra 3 zincir çekilerek işleme devam edilir. Zincirin üzeri sık iğne ile doluncaya kadar devam edilir. Zincir sık iğne ile dolduktan sonra 3 zincir çekilir ve bütün işlem baştan devam eder.

Basit tülbent oyası yapımını bir üst paragrafta açıkladık. Bu şekilde pratik yapılarak galeride bulunan modellerdeki tülbent oyaları yapılabilir. Tülbent oyası yaparken mutlaka tığ kullanılmalıdır. İnce tığları kullanırsanız yapacağınız oya modeli de o kadar kibar duracaktır. Özellikle iğne oyaları oldukça kibar ve zarif durmaktadır. Ancak iğne oyası yapımı hiç kolay değildir. İğne oyası yapabilmek için tığ oyasını çok iyi bir şekilde bilmek gerekiyor.

Seçilen tülbentin üzerindeki işlemeler ile uyumlu olacak oya modelleri kullanılmalıdır. Tülbent oyaları boncuk ve pul gibi aksesuarlarla süslenebilir. Tülbentin kenarına işlenecek olan oyanın rengi tülbent ile uyumlu olmalıdır. Aksi halde kötü ve çirkin bir görünüm elde edebilirsiniz. Aşağıdaki galeride bulunan tülbent modelleri arasından istediğiniz ile pratik yapabilir ve tecrübe kazanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.