Moda Model

Tırnak Bakımı İle Tırnaklarınızı Güzelleştirin

07.03.2018
538
Tırnak Bakımı İle Tırnaklarınızı Güzelleştirin

Ellerimiz en sık kullandığımız organlar arasındadır. Ellerimizde bulunan tırnaklarımızda bu nedenle son derece dikkat çekmektedir. Buu yüzden ellerimizn ve tırnaklarımızın sürekli olarak bakımlı olmaları önem arz eder. Bunlara ek olarak ellerimizin temizliği ve bakımı bizlerin sağlığı açısından da çok önemlidir. Bunun sebebi ellerimiz bildiğiniz gibi her an çevre ile sürekli olarak bağlantılıdırlar. Bazı nedenlerin yanı sıra cinsiyet, yaş ve çevresel faktörler ile beslenme tarzı gibi etkenler tırnak uzamasında son derece etkili rol oynamaktadır. Normal bir insanda 100 günde 1 cm kadar tırnaklar uzamaktadır.

Tırnaklarınızın Seyrini İzleyin

Tırnakların bakımı açısından öncelikle tırnaklarınızın seyrini izlemelisiniz. Örneğin kolay kırılabiliyorlar mı yoksa geç mi uzuyorlar veya erken mi uzuyorlar gibi faktörlere dikkat etmeliyiz. Çünkü tırnaklarımızda oluşan bu tür hasarlar kişilerde bazı hastalıkların veya bazı eksikliklerin habercisi olabilmektedir. Tırnak kırılmalarına neden olan demir eksikliklerine karşı da demir ilaçları verilebilir. Fakat bilinmelidir ki bu gibi demir ilaçları kafaya göre kullanılmamalıdır çünkü her insanda aynı doz kullanılmamaktadır. Tırnak kırılması problemini ortadan kaldırdıktan sonra tırnak bakımı aşamasına geçmek çok daha mantıklı olacaktır.

Yukarıda da söylediğimiz gibi bazı nedenlerden dolayı tırnaklarımızın ve ellerimizin bakımlarının doğru bir şekilde yapılıyor olması çok önem arz etmektedir. Tırnak bakımında dikkat edilmesi önem arz eden en önemli unsurl tırnaklarımızın kimyasal bileşenlerden korunması gerektiğidir. Bayanların tırnaklarına sürmüş oldukları bazı ojelerin seçimlerinde dikkat edilmesi gereklidir. Buna ek olarak deterjan, çamaşır suyu, sıvı bulaşık deterjanları benzeri kimyasal içerikli olan bileşenlerin kullanımları da gerektiğinde ellerimize eldiven takılması gerektirmektedir.

Doğal Yağlar Tırnaklarınızı Besler

Badem yağı, karite yağı ve hint ağı gibi doğal yağlar tırnaklarımızı beslemektedirler. BU nedenle bu yağların tırnaklar üstünde temas etmeleri, tırnak bakımı için son derece önem arz etmektedir. Buna ek olarak tırnakların sağlıklı uzamaları açısından kükürt tırnakların en önemli bileşenidir. Tırnak bakımı için de kükürt beraberinde hazırlanmakta olan bazı karışımlar

bulunmaktadır. Bu gibi karışımları çeşitli aktar veya eczanelerden bulabilir veya özel olarak hazırlatabilirsiniz ve tırnaklarınıza rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.