Moda Model

Telkari Kolye Modelleri

29.11.2018
1.228
Telkari Kolye Modelleri

Telkari, Mardin yöresine ait bir gümüş işleme sanatıdır. Bu şekilde Telkari Kolye ler, küpeler ya da yüzükler hanımlar tarafından tercih edilen takılar arasında yer alır. Ankara’nın da Beypazarı ilçesinde bu sanatın geliştirilmiş olduğu bilinmektedir. Beypazarı esnafı tarafından yapılan ve el sanatı olarak ileri gelen birçok farklı modeli içinde barındıran takı türleridir. Telkari, ince gümüş tellerin birbiri ile birleştirilmesi ile yapılır. Aslında çok eski bir işlem türüdür. Milattan önce 3000’li yıllara dayanır.

Telkari Kolye modelleri kadınların sıklıkla tercih ettikleri ve severek kullandıkları modeller arasında yer alır. Bu ince emek gerektiren bir işlem olmasına rağmen Ortadoğu’da ortaya çıkan bir işleme modelidir. Farklı doğal taşlarla birleştirildiği modellerle çok şık görüntüler elde edebilirsiniz. Bir altın veya gümüş tel ya da levhadan, özel bir alet ile, elde edilmiş tane veya kürelerden ibaret olan telkarideki aynı optik etki aynı kalınlıktaki 2 ya da daha fazla telin örülmesi ile ortaya çıkan modeller herkesin bayılarak kullandığı takıları meydana getirir.

Telkâri tekniği ile birlikte birçok takı da yapılmaktadır. Yaka iğnesi, yüzük, kolye, küpe ve bileklik; hepsi bu yöntem ile yapılabilir. Kolye ise aralarında en çok uğraştırıcı olanlardandır. Ancak çok sevilir ve çok tercih edilir. Son dönemde tekrardan moda haline gelen telkâri takılar 2019 sezonunda da trend olmaya devam edecek.

Telkari Takı Yapımında Aşamalar

Telkâri takılarda yapım aşaması birçok bölümden oluşmaktadır. Bu zor ve meşakkatli yapım aşamasında her adımın bir ismi vardır. Tel çekme, model hazırlama, tavlama, kesim, şekil verme, ayrıntı yapımı, birleştirme – kaynak ve ağartma gibi aşamalardan oluşur.

Tel çekmede, ince gümüş teller silindir içerisinde geçirilir. Model hazırlama için tasarlanacak ürüne göre ölçülendirme yapılır. Tavlama işleminde haddelerden ve silindirlerden çekilerek inceltilen ve bükülen tel hızlıca esnekliğini kaybedip sertleşir ve tellerin tekrar yumuşak olması için ısıtılıp tav olması beklenir. Şekil verme kısmı modelin şekle girdiği bölümdür. Ayrıntılara yer verildikten sonra birleştirilip kaynakla lehimlenir. Kararan iş ağartılarak uygun hale gelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.