Moda Model

Saç Bakım Sırları ve Bakım Kürleri

11.12.2017
893
Saç Bakım Sırları ve Bakım Kürleri

Vücudumuzda en çok değer vererek ilgilendiğimiz saçlarımız, gün içerisinde birçok işleme maruz kalmaktadır. Özellikle kuaförlere sık sık giden ve her gün saçlarını farklı model yapmak isteyen kadınlar saçlarının zamanla yıprandığına şahit olmaktadır. Oldukça can sıkıcı olan bu durum saçların bakıma ihtiyaç duyduğunun en belirgin göstergesidir. Yoğun olarak fön makinelerine, boyama işlemlerine tabii tutulan bu saçlar kırılmaya yüz tutar ve canlılığını kaybeder.

Gerek erkeklerde gerekse bayanlarda en çok önemsenen saçlar için evde yapılabilecek pratik ve bakım kürlerinin olduğunu söylemeliyiz. Zaman zaman saçlarınızı şımartarak eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi neredeyse her derde deva olan zeytinyağı ile yapılan bakım kürüdür.

Zeytinyağlı Bakım Kürü

Yaklaşık yarım çay bardağı zeytinyağının içine bir tatlı kaşığı kadar bal ekleyin ve saçınıza yavaş yavaş sürün. Saçınızda kuru tel kalmadığına emin olana kadar bu işlemi yapın ve etrafa dağılmaması için saç bonesi geçirin. Bu şekilde yaklaşık 45 dakika kadar bekletin. Sonrasında saçlarınızı yıkayın. Bu işlemi haftada bir gün yapmaya devam edin. Saçlarınızın parladığını göreceksiniz. Sizinle paylaştığım bu bakım kürü uzun saçlar için idealdir. Eğer saçlarınız daha kısaysa zeytinyağının miktarını biraz daha azaltabilirsiniz.

Yoğurtlu Bakım Kürü

Her mutfakta mutlaka bulunan yoğurt birçok derde deva olduğu gibi saçlarımıza da şifa olmaktadır. yapımı oldukça kolay olan kürümüz şu şekildedir; bir tane yumurta ve yoğurt karışımı. Öncelikle yumurtamızı iyice çırpıyoruz ki beyazı ve sarısı birbirine karışsın. Sonrasında iki yemek kaşığı yoğurt katarak kürümüzü hazır ediyoruz. Hazırladığımız kürü saçlarımıza yedirerek sürüyoruz. Ardından yaklaşık yarım saat bekletiyoruz. Yoğurtlu bakım kürü hem saçlarınızın canlılığına yeniden kavuşmasını sağlar hem de saç derinizi besleyecek proteini içinde barındırdığı için saçlarınızın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Eğer saçlarınız daha uzunsa kürün miktarlarını arttırarak kendinize göre hazırlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında saçlarınızı bitkisel şampuanlarla temizlerseniz, banyo yıpranmasını minimum seviyeye indirebilirsiniz. Kimyasal içerikli temizleyiciler saçlarınıza zarar verebilir. Ayrıca saçlarınıza yaptığınız düzleştirici, fön gibi makineli işlemleri azaltarak saçlarınızın nefes almasına izin verin.

Bu kürler sadece kadınlar için değil, erkekler için de uygulanabilir niteliktedir. Erkeklerin en büyük dertlerinden biri olan saç dökülmesini özellikle zeytinyağlı kürler ile durdurabilirsiniz. Bunu yaparken sistemli olmak oldukça önemli. Üç günde bir zeytinyağlı kürü deneyerek sonuca ulaşabilirsiniz. Yukarıda sizinle paylaştığımız zeytinyağlı kürün içine yumurta ve badem yağını ekleyerek daha zengin bir kür elde edebilir, saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Saçlarınızın kuruluğuna göre bakım kürlerini azaltabilir ya da arttırabilirsiniz. Özellikle bayanlarda boyatma işlemleri saçların parlaklığını yitirmesine neden olduğundan bakım kürleri ile bunu en aza indirebilirsiniz. Kadın, erkek fark etmeksizin her saç tipine uygulanabilecek bu bakım kürlerini mutlaka denemeli ve saçlarınızın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.