Moda Model

Oya Modelleri

16.02.2015
18.776
Oya Modelleri

Kırsal bölgelerdeki hanımlar dışında günümüzde hamarat ev hanımlarının en çok uğraştığı el işidir. Oya örnekleri soğuk kış aylarına girildiğinde bir yakınına veya yaz ayına yakın dönemlerde yapılan söz bohçasına, düğün bohçasına, Yazma iğne oyaları ev kadınlarımız yetiştirme telaşı içindeyken boş zamanlarını bu yönde değerlendirmekteler. Ev hanımlarının oya konusunda en çok el işi olarak uğraştıkları modellerin bazıları yazma tülbent , iğne oyası, çeyizlik tığ oya , pullu oya, tığ oyası en çok uğraş verilen Yazma iğne oyaları işleridir. Bizde bu işlerle uğraşan hanımlarımızı düşünerek bazı oya örneklerini araştırıp bir araya getirdik oya modellerinden bir koleksiyon yaparak görseller hazırladık. Bu görseller ile daha farklı model hatta kendinize yeni bir moda yaratabilirsiniz. İlerleyen konularda yapılışı ya da anlatımlı konular ve fiyatları hakkında daha çok detaylı bilgiler verilecektir.

Geleneksel motif işlemeciliğinin en nadir örneklerindendir iğne oyaları kültürel mirasımızın en iyi yansıtan örneklerindendir. Dünya genelinde bakıldığında yöresel desenlerin kendine özel bir değerleri var olduğunu görmüş olursunuz. her yörenin kendine üslup desenlerindeki mana ve anlam farklılık gösterdiği olmakta günümüze kadar gelen bu kültürel değer zaman içinde anlam taşıyan değerlerini yitirmiş olsa da havlu kenarı, yazma gibi çerçeve süslemeleri daha çok ilgi çekmeye başladı ve gündelik  hayatta daha çok yerini almaya başladı. El işi olarak bir seviyeye taşırken daha detaylı işçiliklerde makine sanayisinden faydalanır olundu öyle desenler ortaya çıkıyor ki hayretler içinde kaldığımız oluyor. Havlu kenarı ister kendiniz yapın ister özel olarak yaptırın ama havlu kenarı tercihiniz renkleri ile uyum içinde olması gerektiğini unutmayın havlu kenarı zıt bir renk tercih ederseniz motif ne kadar güzel olursa olsun havlu kenarında ki seçtiğiniz renklerin uyumluluğu en iyi şekilde yansıtacaktır. Bu yazma içinde geçerli çok cırtlak renklerden çok yazma iğne oyaları üzerinde bulunan desen renklerini kullanarak yazma iğne oyalarını o renklerden yapmak çok daha iyi görünmesini sağlayacaktır.

Yazma iğne oyaları için bazı örnekler i sizler için sunuyoruz umarım yazma iğne oyaları sizler için biraz araştırıp bulduk ve yazma iğne oyaları sizler için yayınladık…

Oya Modelleri

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.