Moda Model

Nezle ve Gripten Korunmanın Yolları

06.11.2017
528
Nezle ve Gripten Korunmanın Yolları

Nezle ve Gripten Korunmanın Yolları

Kış kapıda sayılır, devamlı olarak bir güneşli, bir soğuk hava ile karşılaşıyoruz. Bu sürekli değişken havalar bizi kolayca hasta edebiliyor. Bağışıklık sistemi güçlü olmayanlar ya da çocuk ve yaşlıların böyle havalarda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Her ne kadar dışarıya çıkarken havaya uygun giyinsek de hastalıktan korunmak için yapmamız gereken takviye şeylerde var. Mesela bol bol dinlenmeliyiz. Soğuk havalar fazla enerji harcatır ve bedenimizi yorar. Dinlenmenin yanında mutlaka besin takviyesi yapmalıyız. Günlük tükettiğimiz gıdalar besin değeri açısından değerli gıdalar değiller bu yüzden yiyip içtiklerimize ayrıca dikkat etmeliyiz.

Soğuk havalar gelir gelmez hasta olmamak için antibiyotiğe başvurmayın. Zaten sık sık tüketilmemesi gereken antibiyotiklerin özellikle nezle ve gripte etkisi neredeyse hiç yoktur. Çünkü grip viral bir enfeksiyondur antibiyotik ise viral enfeksiyonlarda kullanılmaz bu yüzden kullansanız da işe yaramayacaktır.

Peki başka neler yapabiliriz?

  • Bol bol meyve yiyin.
  • Grip birebir temas ile yayılabilen bir hastalıktır. Bu yüzden korunmak için birebir temastan kaçının, dışarı çıkmanız gerekiyorsa maske takmaya özen gösterin.
  • Sigara kullanıyorsanız bu dönemde ara verin zira sigara hastalığı tetikleyecektir.
  • Risk grubu içindeyseniz ( 65+ yaşlılar, 6 ay –18 yaş çocuklar, kronik rahatsızlıkları olanlar) grip aşısı yaptırın.
  • Takviye vitamin kullanabilirsiniz.

Nezle ve grip deyince elbette bitki çaylarına değinmeden geçemeyiz.  Yukarıda saydıklarımız dışında mutlaka düzenli bitki çayı içmeyi unutmayın. Elbette hazır satılan bitki çaylarını değil, evde kendinizin hazırladığı bitki çaylarını. Kısa sürede hazırlayabileceğiniz birer sağlık deposu olan bitki çaylarına bir bakalım.

IHLAMUR ÇAYI

Bitki çayı denildiğinde ilk akla gelen ıhlamur çayıdır. Çok faydalı olan ıhlamur grip ve nezleye karşı harika formüldür. Ihlamur’un iltihap sökücü ve ağrı kesici özelliği vardır. Bu yüzden günde birkaç bardak rahatlıkla içebilirsiniz.

Ihlamuru çay gibi demleyebilirsiniz. Bir tutam ıhlamurun üzerine yeterli miktarda su ekleyip 5-6 dakika kadar bekleyin demlensin.  İsterseniz içine biraz tarçın ya da limonda ekleyebilirsiniz.

 

BAHARAT ÇAYI

Bu tarif gribi önlemede yardımcı olur eğer grip olduysanız da hızlı bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.  Bu çay için ihtiyacınız olanlar;

4 Parça kabuk tarçın

2 –3 top tane karabiber

3 adet karanfil

1 zencefil

Limon

Bütün malzemeleri bir araya getirip üzerine yeteri miktar suyu ekledikten sonra kaynatın. İsteğe göre içine nane ya da ıhlamur ekleyin. Çay rengini aldıktan sonra altını kapayın yine dilerseniz tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

EKİNEZYA ÇAYI


Ekinezya, tam bir soğuk algınlığı bitkisidir. Faydaları saymakla bitmez. En bilindik faydaları arasında, boğaz ağrısına iyi gelmesi, ateş düşürücü olması, baş ağrılarını geçirmesi ve kas ağrılarına iyi gelmesi ile bilinir.

Çayı için ise, 1 bardak kaynar suyun üstüne 1-2 çay kaşığı ekinezya koyarak 5 dakika demleyin. Biraz acı olaraktır dilerseniz bal ile tatlandırın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.