Moda Model

Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

02.09.2020
35
Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

Kontür makyajı nasıl yapılır bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Kontür makyajının nasıl yapıldığını sizlere güzelce anlatacağız. Kontür aslında istediğiniz yüz hattını belirginleştirmek istemediğinizi ise gizlemek için kullanılan gölge ve ışık oyunudur. Nereyi belirginleştireceğimize nereyi gizleyeceğimize ise yüz hatlarımız söyler. Örneğin eğer kare bir yüz hattınız varsa o zaman siz bunu yumuşatmaya çalışmalısınız ve daha oval bir yüz görünümü kazandırmalısınızdır. Bunun için çeşitli kontür paleti ve kontür fırçaları satılmaktadır. Kendinize en uygun paleti alarak istediğiniz yüz kontürüne sahip olabilirsiniz. Pek ok farklı marka olduğu için hiç bilinmeyen markalardan ve merdiven altı üretimlerden uzak durmanız oldukça önemlidir. Aksi taktirde yüzünüzün bu makyaj malzemelerini emdiğini ve zararlı içeriği varsa tüm gün yüzünüzde duracağını hatırlatmak isteriz. Hazırsanız kontür makyajını nasıl yapılacağını anlatalım.

Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

Kontür makyajı nasıl yapılır sorusunun cevabı hem senin yüz hattında hem de cildinde saklı. Diyelim ki çok koyu göz altların var. O zaman göz altı bölgene daha çok açık renkler uygulaman gerekiyor. Highlighter sayesinde o bölgeye daha çok ışık ve parlaklık çekebilirsin. Diyelim ki yüzün yuvarlak o zaman biraz daha kemikli ve kenarlı görünüm elde etmeye çalışacaksın. O zaman da elmacık kemiklerinin altına koyu renkli kontür makyaj malzemeni kullanmalısınız. Elmacık kemiğinin nerde olduğunu bilmiyorsan kulak memen hizası ile burnunun bittiği hizayı denk alıp ona göre kontürünü uygulayabilirsin.

Ancak kontür yapılırken en sık uygulanan şey tabii ki burun küçültme kontürüdür. Burnunuzun kemikli olan üst kısmına açık renklerde highlighter sürün ve yanlara doğru daha koyu renklerde kontür seçin. Bu şekilde odağı daha çok burnun üst kısmında toplayacak ve burnunuzun daha küçük göstereceksiniz. En çok uygulanan diğer kontür makyajı ise dudak kalınlaştırma. Dudaklarınızı daha da dolgulu göstermek istiyorsanız o zaaman kenarları koyu renkte ortası ise açık renkte kontürleyebilirsiniz. Bunu yaparken dudak kalemi ile eğer dudaklarınızın kenarlarını çizmişseniz de bu görüntüye katkı sağlayacaktır. Özellikle dudak kontürü yaparken bir kulak pamuğu ile bunu yapabilirsiniz.

Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

Yüz Tiplerine Göre Kontür Nasıl Yapılır?

Burun, dudak gibi yüz özellikleriniz dışında genel olarak yüzünüz için yapabileceğiniz farklı kontür makyajları vardır. Bunu anlatmaya ilk olarak oval yüz tipinden başlayalım. Bunun nedeni oval yüz tipinin ideal yüz tipi olmasıdır. Örneğin kare yüz şekliniz olduğunda bunu daha çok yumuşatmaya çalışırız ya da kalp olduğunda çenenizi daha geniş gibi göstermeye çalışırız. Ancak oval yüz tipinde sadece yüzünüzde olan o doğal dengeyi korumaya çalışıyoruz. Görselimizde de gördüğünüz gibi elmacık kemikleri açık renk ve hemen altından itibaren koyu renk kontür uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda kaşlarınızın arasına ve çenenize açık renk kontür uygulamanız da oldukça parlak gösterecektir.

Kalp yüz tipinde özellikle alın kısmını daha dar göstermek için alnımızın saçla olan çizgisini takip ederek koyu kontür çizgisi belirliyoruz. Ardından ise iki kaşımızın ortasına ters üçgen şeklinde açık renk kontür kullanıyoruz. Daha kare bir yüze sahip olmak için elmacık kemiklerine beyaz hemen altına ise gölge olacak şekilde koyu birbirlerine paralel çizgiler çekiyoruz. Tabii ki çeneyi unutmuyoruz ve orayı da parlatıyoruz. Kare yüzler de alınlarındaki o kareliği azaltmak için kalp yüzlerle hemen hemen aynı kontürü uyguluyorlar. Kontür makyajları hemen hemen aynı olsa da ikisinde vereceği etki farklı olacaktır. Yuvarlak yüz tipleri ise daha kare bir görünüme sahip olmak için elmacık kemiklerine odaklanan bir kontür uygulamalılardır.

Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.