Moda Model

Kıyafetlerde Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

07.10.2018
1.498
Kıyafetlerde Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Kıyafetlerde Renk Uyumu genellikle herkesin yapmak istediği bir durum olarak karşımıza gelir. Renk uyumu olmazsa şık olunacağına inanılmaz. Bu kanı da genellikle doğrudur. Daha çok mevsimlere göre belirlenen modeller arasında renk uyumu sağlamak da bu şekilde olur. Renklerin uyumu için kaçınılması gereken bazı durumlar vardır elbette ki. Bu nedenle bunları da dikkate almakta fayda vardır.

Kıyafetlerde Renk Uyumu olan kombinler her zaman için daha şık ve güzel duracaktır. Bu nedenle uyum sağlanması herkesin göz zevki için hoş bir durumdur. Renkli kıyafetlere sahip olunması özellikle yaz aylarında en çok aranan durudur. Yaz aylarının sıcak ve cıvıl cıvıl hissettirmesi açısından renkli kıyafetler her zaman güzel görünmeyi sağlar.

Renkli kıyafetlerde dikkat edilmesi gereken renk uyumu daha da önemlidir. Bunun nedeni ise canlı renklerin uyumunda daha çok sorun yaşanmasından kaynaklıdır. Bu renkler göz alıcı ve canlı renkler olduğundan kombinleme ve uyum hataları daha da dikkat çekmeye neden olur.

Renklerin Uyumunu Yakalamak

Kırmızı en sevilen renkler arasındadır. Bu nedenle özellikle hanımlar tarafından çok fazla tercih edilerek kullanılmaya çalışılır. Bu rengin uyumu için dikkat etmek ve düzgün bir kombin yapmak çok önemlidir. Kırmızının uyum sağladığı renkler arasında en çok siyah ve beyaz kullanılır. Bunun yanında diğer renkler de aynı şekilde kullanılabilir. Yine siyah ve beyazdan sonra en çok tercih edilen renkler arasında mor, krem, bej ve yeşil de yer alır.

Mavi yine hem yaz aylarında hem de kış aylarında tercih edilen renklerden biri olarak düşünülebilir. Maviyi kombinlemenin en kolay yollarından biri yine beyaz ve koyu mavi ile uyumlu kıyafetlerin seçilmesi olarak düşünülür. Ancak maviyle beyaz, siyah, pembe ve gri tonları da sıklıkla kullanılan renkler arasında yer alır.

Sarı tonları da yine hem kış hem de yaz aylarında kullanılan renkler arasında yer alır. Özellikle yaz aylarında güneş ışıklarıyla yazı simgeleyen renklerden de biridir. Sarı ile kombinlenen renklerden biri de hiç şüphesiz ki siyahtır. Siyah tonlarında koyu renklerle sarı her zaman için kolaylıkla kombinlenebilir. Aynı zamanda mor ve turuncu da bu renkler arasına giren sık sık tercih edilen modeller arasında yer alır.

Sarı renkler için kombinlerde siyah her zaman yer alabilir. Örneğin; siyah stilettonuzu sarı bir çanta ile kombinleyerek elegant bir görünüm yaratabilirsiniz. Nötr renkler olan siyah, beyaz ve gri ile risk almadan şık bir kombin yaratabilirsiniz.

Yeşil en sevilen bahar ve yaz renkleri arasında yer alır. Siyah ile çok şık bir kombin yapılacağı gibi özellikle haki tonlarındaki yeşili kremlerle tonlayarak kombinleme şansını yakalarsınız çok klasik ve şık bir görüntü oluşturmak mümkündür.

Turuncu sonbaharın en sevilen tonları arasındadır. Kahve tonları ile sağladığı uyum hiç şüphesiz her kadının zevkine hitap eder. Bu tonla uyumlu olan farklı renkler de bulunur. Mor ve pembe de son dönemde turuncu ile kullanılan renkler arasında yer alıyor. Bu nedenle de etek ve ceketlerde sıklıkla kullanılan renkler arasında yer alıyor.

Kıyafetlerde Renk Uyumunu Sağlamak

Renkli giyinmek birçok kişinin hoşlandığı ve aslında kendine yakıştırdığı bir durumdur. Renkli giyim en çok yaz aylarında tercih edilir. Ancak renk seçimlerinde çok fazla karışık seçimlerde bulunmamakta fayda var.

Renk uyumunu yakalamak için daha çok renk bilgisi gerekir. Renk uyumunu yaratmak her zaman için en şık görüntüyü yaratmak amacı ile iyi bir adımdır. Kıyafet, aksesuar ya da ayakkabı gibi her alanda kombini tamamlamak mümkündür. Bu tamamlayıcıların renk uyumunu sağlamak da en önemli noktalardan biridir.

Kendimize yakışan herhangi bir rengi yakaladıktan sonra bu renk ile uyacak doğru renkleri tamamlamak gerekecektir. Ten renginin farkına varılıp uygun tonlar seçildikten sonra bunları kullanmak artık kişinin kendi elinde olan şeylerden biri. Bu nedenle kendinizi tanımak yapacağınız ilk adımlardan olacak.

Ten rengine uygun tonlar belirlendikten sonra yapılması gereken bu tonlara uygun renkleri belirlemek olacak. Bu renkleri belirlerken de çok fazla karışık tonlar seçmemeye özen gösterilmeli. Bu uyum sağlandığında şıklık da yakalanmış olacak.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.