Moda Model

KIŞ DEPRESYONU İLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?

14.11.2017
564
KIŞ DEPRESYONU İLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?

KIŞ DEPRESYONU İLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?

Havalar soğuyup, gökyüzü erkenden kararmaya başladığında evde daha çok zaman geçiririz. Hele bir de çalışıyorsak kışın o soğukta sabah erkenden işe gitmek nasıl da zor gelir. Sürekli evde ya da işte zaman geçiriyor ve uğraştığımız bir hobimiz, eğlenebileceğimiz bir şeyimiz yoksa zaman hiç geçmez. Böyle zamanlarda depresyona girmek maalesef çok kolaydır. Farkında olmadan bir bakmışız depresyona girmişiz bile. Yaptığımız her şey boş gelir ve hiçbir şey yapmak istemeyiz. Böyle durumlar başımıza gelirse neler yapabiliriz? Ya da depresyonun bize hiç uğramaması için ne yapmalıyız? Kışın depresyon ile nasıl başa çıkabiliriz?

Dengeli Beslenmek

Dengeli beslenmek ruhsal ve fiziksel olarak bedenimizi güçlü yapar.  Kışın hasta olmak çok kolaydır. Hasta olmamak ve mutlu olabilmek için öncelikle sağlıklı olmalıyız. Bu yüzden dengeli ve doğru beslenmek, depresyon ile başa çıkmanın en temel kuralıdır. Öğünlerinizi atlamayın ve ihtiyacınız kadar yemeye dikkat edin, bol bol su içmeyi de unutmayın.

Düzenli Uyku

Bedeninize gereken değeri gösterin ve dinlenmesine izin verin.  Özellikle kışın soğuk havanın da etkisiyle bitkin düşeriz. Bu yüzden düzenli bir dinlenmeye ihtiyacınız var. Olabildiğince aynı saatlerde ve günde en az 5 saat uyumaya özen gösterin. Düzenli, kaliteli uyku, depresyon riskini azaltır.

Spor Yapmak

Spor yapmayı ihmal etmeyin. Sürekli iş başında ya da evde vakit geçirmek sizi hantallaştırmasın.  Vücudunuzu sürekli hareket halinde tutun. Eğer dışarı çıkabiliyorsanız yürüyüş yapmak sizin için en iyisi olacaktır; ancak dışarı çıkamıyorsanız evde, 10-15 dakikanızı ayırarak günlük spor yapmayı unutmayın. Spor yapmak sizi mutlu edecektir. Bol bol spor yapmaya çalışın.

Kitap Okuyun

Elbette kitabı yalnızca depresyondan kurtulmak için okumayın. Hayatınızın bir parçası olarak görün ve devamlı okuyun. Okumak zihninizi dinç tutacaktır. Kitabı sevmiyor ve sıkıcı görüyorsanız, okumaya sevdiğiniz ilginizi çeken konuları içeren kitaplardan başlayın. Kitap okumak vaktin hızlıca geçmesini ve zamanınızı dolu dolu geçirmenizi sağlayacaktır. Sizi, hayatın rahatsız eden yönlerinden uzaklaştırıp kendi dünyasına çeken kitaplar, depresyondan kurtulmak için sizin en iyi ilacınız olacaktır.

Sinemaya Gidin

Boş zamanlarınızı sinemaya giderek değerlendirebilirsiniz. Sevdiğiniz yeni bir film vizyona girdiyse kaçırmayın. Farklı ortamlara girmek ve sevdiğiniz şeyleri izlemek size moral verir. Kışları haftada bir kez sinemaya gitmeye çalışın. Sinemaya sevdikleriniz ile birlikte gidin, yaptıklarınız sevdikleriniz yanınızda olursa güzelleşir bu yüzden sinemaya sevdikleriniz ile gitmeyi unutmayın.

 Sevdiklerinizle Vakit Geçirin

Sosyalleşmeden korkmayın. Özellikle kış aylarında sürekli evde veya iş yerinde vakit geçirenler zaman geçtikçe dışarı çıkmak ve kimseyle görüşmek istemezler. Bu durum başınıza gelmeden veya böyle bir durumdaysanız arkadaşlarınızı aramaktan çekinmeyin. Arkadaşlarınızla bolca vakit geçirin, dışarı çıkın ve gezin. Sevdiklerinizle vakit geçirmek sizin için depresyon ile başa çıkmanın en etkili yolu olacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.