Moda Model

Kış Aylarında Soğuk Algınlığı ve Grip Nasıl Geçer?

20.11.2017
590
Kış Aylarında Soğuk Algınlığı ve Grip Nasıl Geçer?

Grip Nasıl Geçer?

Grip enfeksiyonu, influenza virüsünün sebep olduğu viral bir enfeksiyondur. Yüksek ateş, halsizlik, kuru öksürük, baş ağrısı gibi belirtilerle anlaşılır. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kişilerde çok ciddi sonuçları olabilen bir rahatsızlıktır.

Soğuk havaların artık iyice kendini iyice kendini hissettirmesiyle birlikte gribe yakalanma vakaları da giderek artıyor. Bizleri adeta yatağa hapseden bu durumdan kurtulmamız günler hatta bazen haftalar bile sürebiliyor. Peki gripten daha kısa sürede kurtulmamızın etkili bir yöntemi yok mu? Bu yazımızda gripten kısa zamanda kurtulmanın yöntemleri üzerinde duracağız.

Gribin Belirtileri Nelerdir?

Grip enfeksiyonuna yakalananlarda, vücutta yüksek ateş vardır. Yorgunluk ve halsizlik görülür. Baş ağrısı ve kuru öksürük şikayetleri olur. Ayrıca burunda tıkanma, burun akıntısı, boğazda şişme ve hapşırma gözlenmektedir.

Kendinizi Terletin

Vücudunuzun terlemesini sağladığınızda, griple mücadele etmeniz daha kolay hale gelecektir. Sıcak içecekler içmek suretiyle vücudunuzu normal yollarla terletip uyumanız, bu anlamda size önemli fayda sağlayacaktır. Nane, tarçın limon, bal gibi daha da arttırabileceğiniz gıdaların karışımı ile sıcak bir içecek elde edip bunu içtikten sonra yatağınıza yatmanız hızlı bir şekilde terlemenize ve bunun sonucunda da vücudunuzun grip ile savaşmasına etkili bir şekilde yardımcı olur. Bahsettiğimiz bu karışımın haricinde zencefil, kuşburnu, ada çayı gibi bitki çayları ya da sıcak çorba çeşitleri de (özellikle tarhana çorbası) terlemeniz konusunda size  önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Soğan ve sarımsak gibi doğal antibiyotik olan sebzeleri tüketmeniz, gripten daha hızlı şekilde kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bol Miktarda Taze Sebze ve Meyve Tüketin

Özellikle C vitamini yönünden zengin olan portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi meyveler ve aynı zamanda da yeşil yapraklı sebzeler tüketmeniz, gribi daha erken atlatmanızı sağlayacaktır.

Soğan ve sarımsak gibi doğal antibiyotik olan sebzeleri tüketmeniz, gripten daha hızlı şekilde kurtulmanızı sağlayacaktır.

Antibiyotik Ne Zaman Gereklidir?

Grip, gerekli sıvı alımı ve istirahat ile 10 günde iyileşmektedir. Grip için kesin bir tedavi yoktur. Ancak bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, dinlenmek ve gerekli ilaç ve besinlerin alınması ile grip daha kısa sürede ve daha rahat koşullarda atlatılmış olmaktadır.

Grip tedavisinde etkili olan çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Doktor önerisi ile kullanılan bu ilaçlar, hastalığın süresini azaltmaktadır. Öksürük, ateş, burun akıntısı gibi problemlere karşı çeşitli öksürük şurupları, ateş düşürücü ilaçlar ve antibiyotikler kullanılmaktadır. Bu ilaçlar, özellikle gribin ilk günlerinde alındığında daha iyi etkileri olduğu gözlenmiştir. Bu ilaçlar sayesinde, burun mukozalarında bulunan kan damarları küçülerek, tıkanıklık, akıntı ve nefes almakta zorlanma gibi şikayetler azaltılmakta, öksürük azalarak, ateş düşmektedir. Burundan nefes almayı kolaylaştırmak için  tuzlu burun spreyleri de faydalı olmaktadır.

Ciddi sıvı kaybı ve halsizlik durumlarında, hastaya serum takviyesi yapılmaktadır. Bu şekilde vücudun su dengesi korunmaktadır.  Bu durumlara düşmemek için mutlaka bol su tüketmeye çalışın.

Antibiyotikler çok sık kullanıldığında bağışıklık sistemine zarar vermektedir. Bu yüzden doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.