Moda Model

Kara Merhem Nedir ve Yararları Nelerdir?

06.08.2020
83
Kara Merhem Nedir ve Yararları Nelerdir?

Hepiniz kara merhemi ya duymuş ya da görmüşsünüzdür. Ancak kara merhem nedir ve yararları nelerdir bilmiyor olabilirsiniz. Sorun değil bu yazımızda sizlere uzun uzun bu ürünü anlatacağız. Kara merhem ya da tıptaki adıyla ithiyol pomad kendine has olan o siyah rengi sayesinde halk arasında kara merhem olarak bilinir. Birbirinden farklı hastalığa iyi gelse de kara merhem reçete ile satılan bir kozmetik ilaçtır. Bu yüzden dermatoloğunuza gittikten ve muayene sonucunda bu ilacı kullanacağınıza karar verildikten sonra bu ürünü reçeteye yazar ve sizler de satın alabilirsiniz. Bunun haricinde eğer evinizde kara merhem varsa ve kendinizde kullanmak istiyorsanız ancak bir reçeteniz ya da doktor görüşünüz yoksa kullanmanızı önermeyiz. Şimdi kara merhemin ne olduğuna ve yararlarına daha yakından bakalım.

Kara merhem nedir yararları nelerdir

Kara Merhem Nedir ve Yararları Nelerdir?

Eğer kara merhem nedir ve yararları nelerdir diye genel bir soru sorarsak kara merhem esas içeriği ithiyol olan ve ona kremsi yapıyı vermesi için ikinci madde olarak vazelin barındıran tüp merhemdir. Burada ek bir bilgi vermekte fayda var o da ilaçların isimlerinin etkin maddelerinden gelmiş olduğudur. Bu şekilde aldığınız yalnızca merhemlerin değil başka ilaçların da etkin maddelerini rahatça anlamış olursunuz. Merhem olduğundan dolayı lokal bir bölgeye etki eden doğal bir antiseptiktir kara merhem. Egzama, apse ve çıban gibi bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.

Antiseptik ve dezenfektan ilaçlar grubuna dahil olan kara merhem siyah rengi ve yağlı yapısıyla oldukça dikkat çekici bir ilaç. Bu ilacın faydalarını sayarsak çıban gibi ciltte kötü görünen hastalıkları iyileştirerek yok ediyor. Bunu yaparken öncelikle çıbanları, akneleri ya da ne için kullanılıyorsa o iltihaplı yarayı olgunlaştırıyor ve sonra içinin boşalmasını sağlıyor. Bunun haricinde de kıl dönmesinde de oldukça başarılı olduğu bilinmektedir. Aknelere karşı oldukça etkilidir ve ciltteki bütün iltihabı temizler. Deri döküntülerini iyileştirip egzamayı yatıştırıyor. Bütün bunların dışında dolama, tırnak mantarı ve basur tedavisi için de oldukça etkili bir ilaçtır. Bu ilacı bir kere kullandıktan sonra bir daha bırakamayacağınızı garanti ediyoruz çünkü iyileştirdiği hastalık yelpazesi oldukça geniş.

Kara Merhem Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Şeyler

Bildiğiniz gibi bu kozmetik bir ilaçtır ve direkt cildinize uygulayacaksınız bu yüzden doktorunuza danışmadan bu ürünü almanızı tavsiye etmeyiz. Cilt hastalıklarında sorun çok hızla büyüyebilmektedir. Bunun dışında eğer kremin içindeki maddelere karşı hassasiyetiniz varsa kullanmamalısınız. Yanmak iyileşmenin parçasıdır şeklinde görmeyiniz. Bu kremin göz gibi hassas bölgelerinizle eğer teması olursa hemen bol bol suyla yıkayın ve görüş bozukluğu yaşamaya devam ederseniz hemen bir doktora başvurun. Kara merhem tüpünü çocuklarınızdan uzak tutun. Yiyecek sanılıp yutulması halinde hemen çocuğu doktora götürmelisiniz. Eğer hamileyseniz ya da emzirme dönemindeyseniz doktorunuza danışmadan bu merhemi kesinlikle kullanmayınız.

Doktorunuza muayene sırasında varsa kullandığınız başka reçeteli ilaçları söylemelisiniz. Kara merhem içeriğindeki bazı etmenler doktorunuzun size yazacağı ilaçtaki bazı maddelerle kullanılmıyor olabilir. Kara merhem oldukça güçlü bir antiseptiktir. Bu yüzden kullanırken fazla sürmek daha çok yarar getirir şeklinde düşüncelere girmeyin ve doktorunuzun söylediği ölçüye sağdık kalın. Eğer kara merhemi kendiniz için değil de küçük bir çocuk için kullanmak niyetindeyseniz bunu ilk önce doktorunuza danışmalısınız. Çünkü çocukların cildi yetişkinlere nazaran daha hassastır bu sebeple tahrişe daha çok açıktır. Doktorunuz farklı şekilde söylemediği sürece kara merhem günde 2 ya da 3 defa ince tabaka halinde ve nazik hareketlerle sürülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.