Moda Model

Kadınların En Sevdiği Parfümler

19.09.2020
39
Kadınların En Sevdiği Parfümler

En kişisel duyularımızdan birisi olan koku alma duyusu sayesinde herkes kendisine göre en güzel şekilde kokmak istemektedir. Bu durum yüzünden hediye olarak parfüm almak istendiğinde pek çok zorluğu da beraberinde getirir. Pek çok bilimsel araştırma kadınların koku algısının erkeklerinkinden daha iyi olduğunu ortaya çıkarttı. Bu yüzden rastgele alınan bir parfüm pek çok şeyi bozabilmektedir. Bu yüzden sizlere kadınların en sevdiği parfümler nedir göstererek sizlere bu konuda biraz da olsa fikir vermek isteriz. Özellikle eşinize ya da sevgilinize alacağınız bu güzel parfümlerden bir tanesiyle onları tam kalbinden vuracağınıza eminiz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir nokta daha bulunmaktadır. Bazı kadınlar şekerli ve çiçekli kokuları severken bazıları daha taze ve hafif kokuları sevmektedir. Ayrıca kış mevsiminde hediye alırken çiçekli ağır bir koku verebilirsiniz ancak yaz mevsiminde bunu yapmamanızı öneririz.

Kadınların En Sevdiği Parfümler

Kadınların En Sevdiği Parfümler İlk Numara: Chanel No 5

En klasik ancak en çok bilinen Chanel No 5 enfes şişe tasarımı ve içerisindeki vanilya, gül ve yasemin kokuları sayesinde bütün kadınları baştan çıkarmaya yetiyor. 1990’ların başında Gabriel Coco Chanel kadınlar için tek bir çiçek kokusunu temel almayan ve bir parfüme göre abartılı denebilecek olan şişe tasarımına sahip olmayan bir parfüm yapmak ister. Bunun fikrini Rus kraliyet ailesinin parfümcüsüyle paylaşır. Ernest Beaux birkaç ay bu kadın kokuları üzerinde çalıştıktan sonra Chanel’e birkaç farklı koku sunar. Chanel bu kokuların arasından en çok 5 numarayı sever ve parfümün adı da tamamlanmış olur. Sade tasarıma sahip bir şişeye konulur. Şişe tasarımı da içeriği de günümüze kadar hemen hemen hiç değişmemiştir.

Kadınların En Sevdiği Parfümler

En Sevilen Parfümler: Shalimar by Guerlain

Bu parfümün içerisinde yok yok. İlk sıktığınızda pek çok turunçgiller kokuları burnunuza geliyor daha sonradan ise daha tatlı kokuları alıyorsunuz. Hafif pudra kokusu da var. En alt tonlarda ise vanilya, tonka fasulyesi ve tütsü kokusu hâkim. Ancak daha da kullandığınızda her zaman farklı tonlarda farklı kokular alacağınız bir koku Shalimar. Bu parfüm çok genç bayanlara göre değildir. Bunun nedeni çok daha vintage bir havasının olmasıdır. Özellikle otuzlarını bitirmiş ve vintage giyim tarzını benimsemiş kadınlara uygun bir koku olacaktır. Guerlain bu kokuyu tasarlarken İmparator Şah Cihan’ın Prenses Mümtaz Mahal’e umutsuzca âşık olduğu hikâyeden esinlenir. Şah biricik eşi için “Şalemar Bahçeleri”ni inşa ettirmiştir. Bu hikâyeden oldukça ilham alan Guerlain bu kokuyu 1920’lerde tasarlamıştır. O zamandan beri formülü ve şişesi pek çok kez değişse de bıraktığı izlenim her zaman hoştur.

Kadınların En Sevdiği Parfümler

Bu Parfüm Kaçırılmaz: L’air Du Temps ny Nina Ricci

Diğer parfümlere göre günümüze daha yakın olan bu koku umudu ve aşkı simgeliyor. Bunun nedeni aslında yapıldığı yıldan kaynaklanmaktadır. İkinci Dünya Savaşından sonra yeni bir koku yapması gereken Nina Ricci o dönemin kadınlarını yansıtan bir koku yapmak ister. Normalde ev hanımlığı yapan kadınların savaş döneminde fabrikalarda teçhizat üretmesi gerektiği için güvenli ev ortamını bırakmaları gerekmiştir. Bu kadınlara eski hayatlarındaki romantizmi ve umudu geri vermek isteyen Nina Ricci aynı zamanda onların bu edindikleri özgürlüğü de göstermek ister. Bu yüzden misk, gül ve sandal ağacı kokularını seçildikten sonra parfüm şişesinin kapağını ise kuşlar oluşturmaktadır. İlk yapıldığı günden bu yana formülünü hala koruyan L’air Du Temps günümüzde de kadınların en sevdiği kokular arasında yer almaktadır. Unutmayın ki hemen her tarihe geçmiş kokunun arkasında bu şekilde hoş hikayeler bulabilirsiniz.

Kadınların En Sevdiği Parfümler

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.