Moda Model

İğne Oyalı Başörtüsü Nasıl Yapılır?

18.08.2018
2.442
İğne Oyalı Başörtüsü Nasıl Yapılır?

İğne oyaları hanımların çok beğendiği ve özellikle de genç kızların çeyizlerinde yer vermek istedikleri örgü modelleri arasında yer alır. Baş örtü kenarlarına yapılan iğne oyaları özellikle de namaz örtülerinde sıklıkla karşımıza çıkar. Yapılması zahmetli olsa da verilen emeğe değen modeller meydana gelir. İğne Oyalı Başörtüsü Nasıl Yapılır? Sorusunun cevabını almak ise biraz zahmetli ve güç olabilir. Bu nedenle hanımlar biraz çekinen davranır iğne oyasına karşı.

İğne oyaları eşyaları süslemek amacı ile de rahatlıkla kullanılabilir. Bazı yastık kılıflarının etrafında ya da küçük dekoratif örtülerde bu tarz iğne oyalarına rastlamak mümkündür. Ama en çok rastlanan örnekler baş örtüleri ve özellikle de namaz baş örtüleridir. İğne Oyalı Başörtüsü Nasıl Yapılır? Sorusuna cevap olarak örnek modellerden bahsedebiliriz. Havlu kenarlarına yapılan ve aynı zamanda tülbentlerde de kullanılan bu modeller hanımların göz bebeğidir.

Günümüzde her türlü eşyayı süslemek amacı ile kullanılan iğne oyaları namaz tülbentlerinde sıklıkla karşımıza gelir. Aslına bakıldığında ise bu çok eski zamanlara çok eski dönemlere dayanır.  Farklı renklerde, farklı modellerde yapılabilen iğne oyası namaz yazmaları, hanımların hayatının bir parçası haline gelmiş durumda. Bu nedenle de sıklıkla tercih ediliyor. Zahmetli gibi dursa da aslında öğrenildikten sonra el alışkanlığı ile iyice pekişerek rahatlıkla devam ettirilebiliyor.

İğne Oyalı Başörtüsü Yapımı

İğne oyası modellerinde aslında her alanın kendine has modelleri bulunur. Bu da oyalarda farklılığı ve çeşitliliği arttırdığı için aslında güzel seçenekler oluşturmak için iyi bir ortam hazırlamaktadır. Modeller arasında seçim yapmak kişiye ve isteğine bağlı olarak tabi ki değişir.

Namaz başörtüleri daha çok çeyiz bohçalarında kullanılır bu yüzden tek tek iğne ile büyük uğraşlar verilerek oyalandıktan sonra sandıklarda ve bohçalarda yerini alır. En önemli nokta özen göstermek ve sabırlı olmaktır. Normal olarak istekli olunduğu zaman buna bağlı zaten sabır da gerektiğinden işin sonu gelene kadar dikkat edilmeye özen gösterilir.

Annelerimizin, anneannelerimizin, ninelerimizin el emeği göz nuru şeklinde hazırladığı iğne oyası namaz başörtüleri modelleri, günümüze kadar gelmiş ve hala onların teknikleri ile devam ediyor. Bu tekniklerle günümüzde hala modern tasarım ve dekorasyona yön vermek bile mümkün oluyor.

İğne Oyalı Namaz Örtüleri

Çok çeşitli iğne oyası namaz yazmalarını, hacca giden yaşlılarınıza hediye olarak verebileceğiniz gibi gelin bohçası ve kaynana bohçası gibi birçok evlilik hazırlığı aşamasında kullanarak kolay bir iş sağlamak mümkün olur.

İğne oyası namaz baş örtülerinde en çok kullanılan renkler siyah, beyaz ve kırmızı tonlarıdır. Fakat farklı tonlar da kullanılmayacak diye bir durum söz konusu değil tabi. Mavi tonları da son zamanlarda Namaz başörtüsü oyalarken renklerin uyumuna dikkat etmelisiniz çok parlak ve gösterişli örnekler yerine daha modern ve sade ama şık iğne oyaları uygulayabilirsiniz. Namaz baş örtülerinde uygulayacağınız örnek ve figürlerden bahsetmek gerektiği zaman bu modeller, çiçek motifleri ve desenleri, iğne oyası yaprak şekli ya da ağaca benzeyen şekiller içerebilir.

Bu iğne oyalı modeller aslında satışı olan ve çok fazla miktarda da para kazandırma olanağına sahiptir. Burada en dikkat edilen hususlar renkler ve iğne oyası örneğinin ağır olup olmadığıdır. Ağır ve şık bir mevlit baş örtüleri en çok kullanılan diğer modellerdendir.

İğne Oyalı Başörtü Modelleri

Gelincik, gala, nilüfer, menekşe, gül gibi çok çeşitli çiçek modelleri ile yapılabilen iğne oyası namaz tülbentleri, ve günlük baş örtüleri her zaman kullanılabilir. Zevkinize göre ister ince ve zarif, ister daha gösterişli ve dikkat çekici iğne oyası namaz yazması modellerini uygulamayı tercih edebilirsiniz. Tamamen kendi zevkinize ve yeteneğinize kalmış bir durum aslında. Bu nedenle farklı modeller inceleyip öğrenmek aslında daha iyi olacaktır.

Görünüş itibariyle papatyayı andıran modeller sıklıkla tercih edilir ve kullanılır. Bu modeller aslında hem günlük hem de namaz baş örtülerinde kullanılır. Düz ya da sade namaz başörtüleri oyalayacağınız gibi pullu ve daha gösterişli namaz baş örtüleri de kullanmanız mümkündür. Ancak dantelli işlemelerle de renklendirmek farklı bir hava katmak isterseniz bu sefer beyaz renk tercih etmenizde fayda var. Namaz baş örtülerinde sıklıkla kullanılan modeller arasında ağaç modeli vardır. Her renk ip ile kullanılarak hemen hemen her yörede de görülür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.