Moda Model

Hangi İşletim Sistemini Tercih Etmeliyiz

08.05.2018
753
Hangi İşletim Sistemini Tercih Etmeliyiz

Kullanıcılar genellikle hangi işletim sistemini tercih etmeleri gerektiği konusunda çeşitli sorunlar yaşıyorlar ve bu da kararsızlığa sebep oluyor. İşletim sistemleri her geçen gün çok daha farklı, çok daha değişik varyasyonlar ile karşımıza çıkıyorlar. Daha birkaç sene öncesine kadar Windows XP kullanıyorken şimdilerde Windows 10 işletim sistemine geçmiş bulunmaktayız. Zaten Microsoft şirketi Windows 10 işletim sisteminden sonra artık başka işletim sistemlerinin gelmeyeceğini duyurdu. Ancak bu işletim sistemleri güncellemeler almaya haliyle devam edecekler. Kullanıcıların akıllarına da acaba hangi işletim sistemini kullanmalıyım gibi çeşitli sorular geliyor haliyle.

Donanımsal Özelliklerinize Göre Seçin

İlk olarak işletim sistemi seçerken ihtiyaçlarınıza ve donanımsal özelliklerinize göre seçmenizde büyük fayda var. Genellikle şirket bilgisayarları, devlet bilgisayarları Windows XP işletim sistemini kullanırlar. Çünkü bütün ihtiyaçları karşılamaya yönelik bir işletim sistemidir. Fazlasına gerek yoktur çünkü zaten ofis ortamlarda çeşitli Word, excel gibi kelime işlemci yazılımları kullanılmaktadır. Yine sıradan ev kullanıcıları da sadece film izlemek, müzik dinlemek istiyorsalar Windows XP işletim sistemini kullanabilirler. Ayrıca donanımsal özellikleri düşük olan kullanıcılar da yine Windows XP işletim sistemini tercih edebilirler. Eğer ki bilgisayarınızda oyunlar oynayacaksanız ve biraz da donanımsal özellikleriniz orta düzey ise Windows 7 işletim sistemini tercih edebilirsiniz. Windows 7 her dilden anlayan, her kesime hitap eden bir işletim sistemidir dersek yeridir.

Donanımsal Özellikleriniz Yüksek İse!

Yine donanımsal özellikleriniz yüksek ise Windows 8 ve 8.1 işletim sistemlerini kullanabilirsiniz. Bu işletim sistemlerinden tam anlamıyla faydalanabilmeniz için de 64 bit versiyonlarını kurmanız oldukça önem arz etmektedir. Yüksek donanımsal özelliklere sahipseniz 64 bit yerine 32bit işletim sistemi kullanmanız oldukça mantıksız olacaktır. İşletim sistemi seçerken yine o kullanacağınız işletim sistemini bilmeniz, tanımanız oldukça önemlidir. Hiç bilmediğiniz, anlamadığınız bir işletim sistemini kullanmanız size faydadan çok zarar getirecektir. Bu sebeple Windows 10 kullanmak istiyorsanız bu işletim sistemini bütün detaylarına kadar öğrenmeli ve adımlarınızı buna göre atmanızda oldukça yüksek oranlarda fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.