Moda Model

Hangi Deodorantlar Daha Sağlıklıdır?

11.09.2020
19
Hangi Deodorantlar Daha Sağlıklıdır?

Sadece yaz aylarında değil her mevsim ve her gün kullandığımız deodorantların hangi malzemeden yapıldığı oldukça önemlidir. Her gün koltuk altlarımıza sürüyoruz ve oradaki deri tarafından emiliyor. Bu emilmesinin doğal olarak iyi ya da kötü bir sonucu olacaktır. Peki hangi deodorantlar daha sağlıklıdır? Eğer bunu merak ediyorsanız o zaman doğru yerdesiniz demektir. Sizler için bu konu hakkında küçük bir yazı derledik. Bu konuda merak edebileceğiniz şeyleri şimdi sizlere anlatacağız. Bu şekilde bundan sonra kendinize isterseniz doğal deodorant yapabilir isterseniz hazır ve cildinize zarar vermeyecek olan deodorantlardan da kullanabilirsiniz. Eğer hazırsanız o zaman bu konu hakkındaki yazımıza başlayalım.

Hangi Deodorantlar Daha Sağlıklıdır?

Hangi Deodorantlar Daha Sağlıklıdır?

Deodorantlar kendi içlerinde roll-on, sprey ve koltuk altı kremi gibi farklılıklar gösterse de aslında iki farklı tür deodorant vardır. Pudralı deodorantlar ve antiperspirant içeren deodorantlar. Normal ya da pudralı dediğimiz deodorantları temiz cildinize uyguladıktan sonra sadece kötü kokuyu maskeler. Terleme miktarınız gibi şeyler üzerinde etkisi yoktur. Antiperspirant içeren deodorantlar ise içindeki tuzlarla terleme miktarınızı azaltır ve daha uzun süre kuru kalmanızı sağlar. Ancak bu şekilde ter bezlerinin teri boşaltmasını engellediği için böbrek hastalarına tavsiye edilmemektedir. Eğer böbrek hastasıysanız o zaman doktorunuza danışmadan içeriğinde antiperspirant içeren deodorantları kullanmayınız. Ayrıca aşırı hassas bir cildiniz varsa o zaman antiperspirant içeren deodorantları kullanmadan önce kendinizde küçük bir test yapmanızı da öneririz.

Ter kokusu hepimizi çileden çıkartsa da aslında bu koku sıvı boşalttığımız için oluşmaz. Kolumuzun altında nemli ve sıcak ortam bakteri oluşuma elverişlidir bu yüzden terimiz kokar. Ayrıca kokunun içeriği yediklerimizle direkt bağlantılıdır. Vücut ısımızı sabit tutmak ve aşırı su içmişseniz fazlalığı dışarı atmak için bir çözüm yolu olan terleriz. Duş sonrası kıldan arınmış koltuk altına deodorant uygulamanız oldukça önemlidir. Kıllar hem kokuyu hem de ısıyı hapseder. Bu yüzden siz banyo yapmış olsanız bile o koku orada kalacaktır. Ayrıca terledikten sonra deodorant sürmek kokuyu hafifletmeyeceği gibi deodorantla birlikte ter kokusunu da iğrenç bir şekilde çevrenize yayacaktır. Bu yüzden istisnasız her banyo sonrası deodorant kullanımı önemlidir.

Hangi Deodorantlar Daha Sağlıklıdır?

Evde Deodorant Yapımı

Hangi deodorantlar daha sağlıklıdır kara veremeyip en sonunda kendiniz mi yapmaya karar verdiniz? O zaman doğru yerdesiniz. Şimdi sizlere birbirinden farklı deodorant tarifi vereceğiz. Yapmaya başlamadan önce evde deodorant yapmak zor olmasa da malzemeleri bulmak biraz zaman alabilmektedir. Şimdi tarifleri vermeye başlayalım. İlk tarif için 15 damla lavanta esansı yağı, ½ su bardağı elma sirkesi, 1 lavanta çiçeği, 1 bardak su. Sirke doğal bir antimikrobiyal temizleyicidir ve lavanta pek bilinmese de güzel kokusu dışında bu amaçla da kullanılmaktadır. Yapımı ise daha önce temizlediğiniz bir kapta su, sirke ve yağı karıştırın en sonda ise lavanta sapını ekleyin. Lavanta sapının da temiz olması oldukça önemlidir. Bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra kullanmadan önce 10 saat bekletin. Ardından kullanıma hazırdır.

Bir başka tarif için ise ½ su bardağı kabartma tozu, ½ su bardağı mısır nişastası, 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 10 damla biberiye yağı gereklidir. Biberiye yağını yerine başka bir yağ kullanabilirsiniz ancak bu yağ cildinize esneklik verecektir. Ayrıca Hindistan cevizi de hem cildinizi nemlendirecek hem de bakteri oluşumunu engelleyecektir. Bu deodorantın yapımı da az önceki gibi kolaydır. Bütün malzemeleri karıştırın ve daha sonra da kullanacağınız deodorant kutusuna ekleyin. Bu tarifte çok fazla yağ olduğu için kullandıktan sonra bir süre cildinizin emmesini beklemelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.