Moda Model

Göz Rengi Değiştirme Ameliyatı

26.05.2018
552

Son dönemlerde çok fazla gündeme gelen lazer ile iris rengi değiştirme işlemleri oldukça merak edilir olmuş, yakın zamanlarda bir genç kızın bu göz rengi değiştirme ameliyatı sırasında kör olma riski olayın daha çok merak edilmesine neden olmuştur. Bu ameliyatlarla insanlar gözlerinin rengini istedikleri gibi değiştirebileceği ifade edilmektedir. Örneğin kahverengi olan göz renginin mavi olabileceği iddia edilmektedir. Bazı doktorlar göz rengi değiştirmek mümkün ama herkeste uygulanması doğru olmayabilir demektirler.

Göz Rengini Değiştirmek Mümkün mü?

Göz rengi değiştirme ameliyatı iki türlü yapılmaktadır. Birisi irise lazer yaparak diğeri ise yapay iris ile gerçekleşmektedir. Bu operasyon yapılmadan önce hastanın çok iyi muayene olması ve göz tetkiklerinin yapılması gerekir. Yapılan tektiler sonucunda yapılan ameliyatlarda kişilerin iris yapıları farklı olduğundan istenilen rengin yakalanamama riski olduğu belirtilmektedir. Amerika FDA, Avrupa CE onaylı olmadığı gibi Sağlık Bakanlığı ve Türk Oftalmoloji Derneği tarafından da insan üzerinde testlerle henüz tamamlanmamış olmasından dolayı onaylamamaktadır.

Kimlere Uygulanamaz

Hali hazırda göz rengi değiştirme ameliyatı önemli sağlık otoriterlerinin onayından geçmemiş olsa da dikkatli operasyonlar ile yapılmaya başlanmıştır. Bu ameliyatla alanında uzman doktorlar tarafından yapılmakta fakat her isteyen kişiye uygulamamaktadırlar. Göz tansiyonu, katarak, retina hastalıkları, üveit gibi hastalıkları olan kişilere yapılmaz. Çünkü bu kişilerin gözlerinde ameliyat sırasında gelişecek komplikasyonlar neticesinde kişinin gözünün zarar görmesi ve hatta kör kalma riski artar. Ameliyatta istenilen sonucun yakalanması hastanın göz içi çapları, göz uzunluğu, kornea, endotel sayısına dikkat edilmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.