Moda Model

Genç Odası Modelleri

30.07.2018
1.391
Genç Odası Modelleri

Gen Odası Modelleri artık sıkıcılıktan ve tek düzelikten çıkarak daha eğlenceli ve daha kullanışlı bir hal alıyor. Bu modeller hem erkek hem de kızlar için farklı model ve seçenekleri içinde barındırır. Modüler genç odası tasarımları, küçük bir alanda dekore edilen genç odalarını daha kullanışlı bir hale getirmeyi amaçlar. Doğru renk seçimi, uygun mobilyalar, kitaplık seçimi, dolap, yatak gibi mobilyaların doğru bir şekilde konumlandırılmasını sağlayan genç odaları mevcuttur.

Genç Odası Modelleri nde daha fazla açık renk duvarlar tercih ediliyor. Modüler genç odası tercihlerinde açık renk mobilyalar daha çok kullanılıyor. Katlanabilen yatak ve ranzalar, kullanışlı raflar dar alanların değerlendirilmesi açısından kolaylık sağlar. Modüler tercihi genellikle yeri kısıtlı olan ailelerin tercihleri arasındadır. Bu nedenle dar ve kullanışlı raflar, katlanabilen yataklar ve dolaplı yatak modelleri bu odalar için uygun modellerdir.

Genç Odası Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar artık oyuncaklı ve rengarenk odalarından sıkılmaya başladıklarında genç odası düzenlemesinin başlaması gerektiğinin işareti verilmiş olur. Bu nedenle genç odalarında tercih daha çok çocukların hakkıdır. Kendi odalarını kendi zevklerine göre döşemeleri ve ona göre seçim yapmaları en büyük haklarıdır. Genç odalarına geçiş yapıldığında artık bazı kuralların ve uygulamaların gerektiği çok açıktır.

Duvar kağıtlarından, yatak ve mobilya seçimine, aksesuarlardan, hobi ve ilgi alanı temalarına kadar çocuğun zevk ve ihtiyaçlarını karşılayacak formüllere ihtiyaç duyulacak. Bu nedenle genç odası imalatı yapan firmaların ve markaların hazır olarak belirlediği takımları kullanmak çok faydalı ve pratik bir seçenek olabilir. Toplu halde satılan bu takımlar bütçe olarak da sizi zora sokmayacaktır. Hem hızlı olup zaman kazandıracak hem de pratik olacaktır. Bundan ziyade tabi ki kendi tasarımlarınızı yapabileceğiniz dekoratif ürünler de bulmak mümkündür. Her öğeyi farklı şekilde alarak farklı bir dekorasyon yaratmak mümkündür. Bunu yaparken çocuğunuz ile birlikte alış verişe çıkıp ya da onu da yanınıza alıp eşya almanız en uygun tercih olacaktır.

Odaların dekorasyonu zemin ve duvardan başladığı için duvar rengi belirlemek çok önemlidir. Zemin ve duvar rengi uyumlu olmalıdır. Eğer boyanacak ise açık renk boyalar tercih edilmelidir. Ancak farklı model ve desenlere sahip duvar kağıtları da bu dönem çok fazla kullanılıyor.

Hem genç odalarında hem de evlerin her odasında duvar kağıtlarına rastlanabilir. Temizliği de oldukça kolay bir üründür. Aydınlatma ve mobilyalar tamamlandıktan sonra sıradaki işlem çocuğun sevdiği aksesuarlarla ve detaylarla odanın tarzını belirleyip ortama uygun bir hava katmak olacaktır. Bu aksesuar ve detay seçimi oldukça önemlidir çünkü ergenlik gereği vaktinin çoğunu odasında geçireceğinden, ilgisini daha önemli ya da bilimsel konulara yöneltecek unsurlar mutlaka bulundurmak gerekir.

Dekore edilecek, iyi dizayn edilmiş, şık, modern ve kullanışlı bir genç odası ile hem çocuğun evini daha çok sevip vakit geçirmek istemesini sağlamak mümkün olur.

Erkek Genç Odası

Erkeklerin modern ve rahat hissedebilecekleri modeller dikkat çekiyor. Erkekler genellikle rahat ortamlardan bulunmaktan hoşlandığı için bu amaçla daha spor odalardan hoşlanırlar. Maskülen dekorasyonlar yavaş, yavaş bu odalarda belirginleşir ve renkler koyu, spor aletleri aksesuar, deri ve metal aksamlı mobilyalar bu anlamda daha çok ortaya çıkmaya başlar. Genç erkek odalarının en şık tamamlayıcılarından biri de kitaplıklardır. Burada hoşlanacağı ve ilgisini çekebilecek kitaplar aynı zamanda bilimsel bazı dergi ve makaleleri saklaması mümkündür. Gri, siyah, koyu mavi tonları beyaz ve kırmızı tonlarını kombin yaparak odada farklı bir hava yaratmak mümkün olacaktır.

Kız Genç Odası

Genç kızlar için ilk aşama renk seçiminden başlar. Kızlar daha çok cıvıl cıvıl ve renkli şeylerden hoşlanır. Bu nedenle hareketli renklere illa yer vermek isteyeceklerdir. Bu gerek duvar rengi gerek nevresim gerek ise halı rengi olarak farklı nesne ya ad aksesuarlarda olabilir. Mobilyalar da artık biraz daha sade ve şık modeller olarak seçilir. En önem ve değer gösterilen şeylerden biri aksesuarlar ve küçük detaylardır. Mantar panolar, renkli çerçeveler, sevilen posterler odayı süsleyecek bazı aksesuarlara örnek gösterilebilir. Bunun yan sıra yatak dışında belki küçük bir berjer de odaya farklı bir hava katıp genç kızın odasında rahatça zaman geçirmesini sağlayabilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.