Moda Model

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

20.10.2020
49
Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Son günlerde oldukça popüler olan evde yoğurt nasıl yapılır konusu hakkında bugün size harika bilgiler vereceğiz. Uzun bir süredir aslında marketlerden ya da başka yerlerden temin edilse de özellikle yoğurt yapma makinalarının çıkması olsun ya da televizyonda herkesin bunu evde nasıl yaptığını anlatması olsun tekrar popüler bir akım haline gelmiştir. Genellikle evde yoğurt yapacakların ilk merakı da süt hakkında olur. Büyük şehirde yaşıyorsanız pastörize süte ulaşmanız çiğ süte ulaşmanızdan çok daha kolaydır. Pastörize sütler işlemden geçmiş sütlerdir. Yoğurdun kıvamı ise oldukça değişkendir. Bu yüzden biz çiğ süt kullanmanızı öneririz. Bu elbette çiğ süt için en güzeli o demek değildir. Sadece yoğurt yaparken kıvam ve tat bakımından çiğ çok daha iyi olacaktır.

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Evde yoğurt nasıl yapılır hemen anlatalım. Sütünüz çiğ olduğu için sütün içine yabancı maddeler girmiş olabilir. Bu normaldir. Ancak tabii ki bu ayıklanması gerektiğini değiştirmiyor. Bunun için ince ve sık telli bir süzgeç kullanabilirsiniz ya da bir tülbent. Tülbendi alın ve tencerenizin dibine güzelce yerleştirin. Sonra sütü dökün ve bütün sütün süzgeçten geçmesini sağlayın. Böylece istenmeyen maddeler dışarda kalacaktır. Ardından yavaş yavaş sütü pişirmeye başlayabilirsiniz. Ocağa koyduğunuz yoğurdu orta ateşte pişirin ve her zaman aynı yöne doğru çevirin. Çevirirken arada sırada bir kaşık yoğurdu tencereden alın ve yukardan geri boşaltın. Bu sayede sütünüz havalanmış olacaktır.

6-8 dakika arasında bu şekilde sütünüzü sürekli karıştırarak kaynatın. Süt kaynadığında altını en kısığa alın ve 10 dakika da ocakta öyle bekletin. Ocakta beklemiş kaynar sütünüzü oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Bu konu oldukça önemli çünkü mayalama işlemine şimdi başlayacağız. Evinizde varsa termometre kullanmanızı öneririz. Bunun nedeni doğru sıcaklık olmazsa mayalanması zor olacaktır. 42-45 derece arasında bir sıcaklık ya da parmağınızı batırdığınızda sıcaklık yüzünden parmağınızı yakmaması gereklidir. Bu aşamaya geldiğinde sütünüze maya atabilirsiniz. 1 litre süte 1 yemek kaşığı tepeleme maya koymanız gerekir. Kendi süt miktarınıza göre bunu ayarlayabilirsiniz. Mayanızı ilave etmenin püf noktası ise bir kapta mayayı sütle karıştırmak ardından daha fazla olan süte koymaktır.

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Mayalama İşlemi ve Diğer Noktalar

Mayalama işlemi için yoğurdunuzu koyduğunuz kapları güzelce kapayın ve hava girecek yer bırakmayın. Oda sıcaklığında 6-8 saat beklemeli ancak ideal olan elbette tüm gece boyunca mayalanmasıdır. Eğer hava çok soğuksa o zaman 40 dereceye ayarladığınız fırınınıza atabilirsiniz. 15-20 dakika sonra çıkarabilirsiniz. Soğuduktan sonra ise mayalanmış hazır yoğurdunuz tüketime hazır hale gelecektir. Evde yoğurt yapmak gördüğünüz gibi hiç zor değil aksine oldukça kolaydır. Ancak evde maya yapmanın zorluğu mayayı hazırlamaktır. Eğer evde yoğurt yaptıysanız ve yoğurt sıvı olduysa o zaman sert kıvamlı yoğurt mayalarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yalnızca inek değil keçi sütü gibi farklı sütleri karıştırmanız da yoğurt kıvamını etkileyecektir.

Mayanız taze değilse yoğurdunuz daha erken ekşiyecektir. Bu yüzden taze maya seçmeniz de oldukça önemlidir. Evde yoğurt yapmaya başlarken mayayı aldığınız yeri iyice araştırmanızı öyle bir imkanınız yoksa deneme yanılma yoluyla doğru markayı bulmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca evde yapılan yoğurtların ekşime süreleri daha kısa olabilmektedir. Bu yüzden yoğurdunuzu mayalandırırken büyük kap değil de küçük cam kavanozları tercih edebilirsiniz. Yok tek seferde büyük porsiyon yapmak istiyorum derseniz o zaman demir döküm tencerelerini de tercih edebilir ve ekşimesini önleyebilirsiniz. İki yolla da uzun süre kendi yaptığınız doğal yoğurdu yiyebilir ve oldukça zevk alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.