Moda Model

Beyin İçin Faydalı En Önemli Baharatlar

06.05.2018
545
Beyin İçin Faydalı En Önemli Baharatlar

Bilim adamları beynin yeni sinir hücrelerini üretemeyeceğini düşünmekteler. Özellikle de alkol kullanımı ve stres ile nöronları öldürdüyseniz bu oldukça kötü bir durum. Zihin gelişimi için oldukça önem arz eden hususlardan bir tanesi de nasıl beslendiğinizdir. Yediğiniz ve içtikleriniz genellikle nöronların üretebilmelerine yardımcı olabilmekteler. Buna ek olarak nöron uçlarını canlı tutak hafıza keskinliğini devam ettirebilmeniz sağlanmaktadır. Eğer hafızanızın oldukça kötü olduğunu düşünmekteyseniz besin diyetinize mutlaka dikkat etmelisiniz. Bilim adamları ne yediğinizin yüksek oranlarda sizleri etkilediğini öğrendiklerinden beri çeşitli besinler üzerlerinde araştırmalarını sürdürüyorlar.

Her çeşit vitamin, mineral, besin ve bitkiler ile ilgili çelişkili analizler bulunmaktadır. Bütün bunlara rağmen araştırmalar eski zamanların bilgeliğini de ortaya çıkarmaktadır.

Zerdeçal En Önemlisi

Bu gıdalardan en önemlisi zerdeçaldır. Zerdeçala sarı rengini vermekte olan kurkumin isimli madde antioksidan fonksiyon göstermekte olan bir enzimi aktif etmektedir. Bu enzim de plak oluşumlarını tamamen engellemektedir. Buna ek olarak iltihap önleme fonksiyonu bulunan zerdeçal kanser ve doku sertleşmeleri ile de başarılı bir şekilde mücadele etmektedir.

Yine safran depresyon ile savaşarak aynı zamanda hafıza yetilerini ve öğrenme yeteneğini geliştirmektedir. Türkiye’de şifalı bitki olarak en çok reva gören adaçayı da oldukça profesyonel bir antioksidandır ve bu sayede de iltihap önleyicidir. Adaçayı içerisinde olan bazı maddeler Alzheimer tedavisinde kullanılmakta olan içerikler ile son derece benzerlik göstermektedir. Bir dergide yayınlanmış olan verilere göre sadece 50 mikrolitre kadar adaçayı yağı hafızayı son derece güçlendirmektedir.

Tarçın Zihni Açıyor

Bunlara ek olarak hepinizin de bileceği üzere ve çok kullandığı üzere tarçın zihnimizi açmaktadır. Hatta tarçın içerikli sakızlar dahi dikkatli bir şekilde odaklanmayı, hafızayı geliştirmektedir. Tarçın oldukça güzel bir baharat çeşididir. Şeker seviyesini de düzenlemektedir ve kan ile lenf kanseri hücrelerinin çoğalmalarını önlemektedir. Trombositlerin pıhtılaşmasına da engel olduğu bilinen adaçayının anti mikrobik fonksiyon gösterdiği ve bu sayede

de enfeksiyonları başarılı bir şekilde önlediği bilinen gerçekler arasındadır. Ayrıca adaçayını boğaz iltihaplarına, boğaz ağrılarına ve vücudumuzun çeşitli bölgelerinde oluşan enfeksiyonel hastalıklarda kullanabilirsini

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.